Status HTTP 500

Błąd 500 mówi o tym, że coś poszło nie tak, ale co dokładnie — w tym przypadku niewiadomo. Jeśli ten błąd pojawia się na stronie, trudno powiedzieć, w czym leży problem — mogą to być, na przykład, błędy w kodzie, niepoprawnie ustawione prawa na pliki i nie tylko.


Jak znaleźć przyczynę?

Nasamprzód należy włączyć na serwerze opcje wyświetlania informacji o błędach (error reporting), Żeby otrzymać od serwera jak najwięcej informacji.


Na przykład, tak można włączyć error reporting w PrestaShop:


 • PrestaShop v1.4 - v1.5.2
  W pliku config/config.inc.php w linijce 29 (albo trochę wyżej lub niżej) zmień ten kod:
  @ini_set('display_errors', 'off');
  na:
  @ini_set('display_errors', 'on');
 • PrestaShop v1.5.3
  W pliku config/defines.inc.php w linijce 28 (albo trochę wyżej lub niżej) zmień ten kod:
  define('_PS_MODE_DEV_', false);
  na:
  define('_PS_MODE_DEV_', true);

Po tym przejdź na stronę, na której był błąd 500 — zobaczysz listę błędów.


Jak rozwiązać problem?

Otrzymawszy listę błędów, które mogą byc przyczyną pojawienia się błędu 500, możemy sprawdzić, które z nich powoduja ten błąd, i je naprawić. Najczęsciej przyczynami tego błędu są:

Prawa dostępu do plików: Spróbuj zmienić prawa dostępu do plików i folderów z 777 na 755 i na odwrót. Ustawiać prawa na 777 nie zaleca się, bo pozwoli to nawet mniej doświadczonym hakerom zdobyć dostęp do plików i wstawić tam kod wirusów. Na naszym hostingu to zagrożenie jest małe, ponieważ haker musiałby najpierw zdobyć dostęp do konta FTP, hasło do którego ma tylko właściciel konta hostingowego.

Niepoprawne ustawienia w .htaccess: W przypadku PrestaShop najczęściej problem powodują niepoprawne ustawienia URL Rewrite albo włączone Friendly URL. Nawet najmniejszy błąd w .htaccess może stać się przyczyną błędu 500. Przed wniesieniem jakichkolwiek zmian do tego pliku obowiązkowo zrób kopię zapasową.

Ograniczenie czasu wykonywania skryptu:Zwykle ten problem pojawia się pod czas importu plików .csv, tworzenia kopii zapasowych i pod. W tym przypadku dowiedz się, jak można podnieść ten limit na hostingu dla swojego konta.

Jeśli po sprawdzeniu powyższych przyczyn nie udało się znaleźć, w czym leży problem, można zajrzeć do logów serwera oraz PHP. Jeśli nie masz VPS i Twoja strona leży na hostingu współdzielonym, napisz do obsługi hostingu i poproś o pomoc: {supportMail} albo otwórz nowy ticket w panelu (Panel -> “Wsparcie” -> “Utwórz”).Wsparcie