Co to jest domena?

Domena (adres internetowy) to unikalna nazwa w Internecie, którą można użyć do udostępnienia witryny internetowej czy skonfigurowania kont email. Przykładowe nazwy domen to twojadomena.pl lub twojadomena.com.

Aby Twoja witryna była dostępna w Internecie, oprócz domeny, będziesz także potrzebować hostingu. Hosting służy do przechowywania plików witryny, a Twoja unikalna nazwa będzie wskazywać na jego serwery.

Domeny oparte są na DNS (Domain Name System), czyli sieci serwerów rozmieszczonych na całym świecie. Każda strona internetowa jest identyfikowana przez adres IP, na przykład domena google.com przeniesie Cię na adres IP 74.125.127.147. Dzięki DNS możemy używać zrozumiałych nazw witryn zamiast długich i skomplikowanych liczb.

Rejestracja domen to działanie regulowane przez dwie główne instytucje: IANA (Internet Assigned Numbers Authority) i ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), które przekazały uprawnienia do administrowania domenami krajowymi instytucjom lokalnym, a następnie instytucje te zezwalają innym podmiotom, takim jak firmy hostingowe, do rejestrowania domen i subdomen.

Na CBA.pl oferujemy szeroką gamę domen, dzięki czemu możesz wybrać tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Sprawdź naszą ofertę: https://www.CBA.pl/pl/offer/domains.