[windows & linux] problem z HDD

Software i hardware - Gry, programy, systemy operacyjne, podkręcanie i składanie sprzętu, itp.
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

[windows & linux] problem z HDD

Post autor: fuma »

No wiec sprawa ma sie tak. Mam sobie dwa dyski. Jeden wiekszy (master) i jeden mniejszy (slave). No i mam sobie WinXP SP1 oraz SuSE 10.0 Na duzym dysku mam windowsa i linuksa. Mniejszy ma format plikow NTFS Do dzisiaj dzialaly oba dyski bezproblemowo. Ale jak to bywa w zyciu postanowilem na nowo zainstalowac oba systemy. Wczesniej mialem na duzym dysku 2 partycje windowsowe i linuksa a poza tym ten mniejszy dysk. Dzialal on pod obydwoma systemami. Teraz podczas instalacji windowsa skasowalem wszystkie partycje z wiekszego dysku i utworzylem na nim tylko dwie, jedna pod windowsa a druga pod linuksa. I instalacja obu systemow przebiegla bezproblemowo. Tylko ze mniejszy dysk z waznymi danymi na nim mimo ze widnieje w obu systemach jako poprawnie zainstalowany/zmountowany to na windowsie w ogole go nie ma w Moj komputer a na linuksie nie jestem w stanie wyswietlic jego zawartosci. Co ciekawe na windowsie ten mniejszy dysk w ogole nie ma przypisanej literki (no wiecie C: D: itp :P). Wiecie moze jak to sie stalo i jak mozna to naprawic (bez reinstalacji systemu) ?

EDIT
probowalem kombinowac w Panel Sterowania->Narzędzia administracyjne->Zarządzanie komputerem->Zarządzanie dyskami. z literkami napedow ale przy tym nieszczesnym dysku nie moge zmienic literki ani cokolwiek :/
Awatar użytkownika
spudelko
Posty: 104
Rejestracja: 21 sie 2005, 17:51:52
Lokalizacja: Szczecin/£obez
Płeć: Niewybrana
User Agent: Opera Windows 1280x960
Kontakt:

Post autor: spudelko »

Pytam z przywyczajenia: BIOS go widzi??

Musiałbyś sprawdzić jakimś progsem do odzyskiwania danych z dysków.. może coś pomoże?
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Linux 1024x768

Post autor: fuma »

no wiec problem nieaktualny, zapomnialem o tym napisac :P Pogodzilem sie ze strata danych. Bios widzi ten dysk, system rowniez ale tylko widzi. Korzystanie z dysku jest niemozliwe. Zreszta niechcacy sformatowalem go na raiserfs wiec nie wiem czy programy do odzyskiwania danych cos pomoga. Coz, mowi sie trudno i zyje sie dalej ^^
Awatar użytkownika
spudelko
Posty: 104
Rejestracja: 21 sie 2005, 17:51:52
Lokalizacja: Szczecin/£obez
Płeć: Niewybrana
User Agent: Opera Windows 1280x960
Kontakt:

Post autor: spudelko »

Zawsze można spróbować jakimś Data Recovery czy coś takiego.. Różne cuda się zdarzają w naszym kraju :D
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Linux 1024x768

Post autor: fuma »

pewnie ze mozna ^^ dlatego w razie czego wykrecilem dysk z kompa i nieruszony schowalem do szafki ^^ Kto wie, moze kiedys sie w to pobawie :P
Dzieki za rady
ODPOWIEDZ