Szkolenia pracowników w firmie

Wszystko co nie mieści się w żadnej innej kategorii forum. Rozmowy na każdy temat.
mborki
Posty: 100
Rejestracja: 10 lis 2022, 13:38:35
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows 1536x960

Szkolenia pracowników w firmie

Post autor: mborki »

Proszę o pomoc czy Waszym zdaniem pracownik socjalny zatrudniony na zlecenie powinien być skierowany na badania lekarskie i odbyć szkolenie wstępne bhp? Jakie zapisy na te okoliczność winny się znaleźć w umowie? Ma ktoś z Was doświadczenie w tej kwestii?
parkowiec
Posty: 110
Rejestracja: 19 paź 2022, 10:11:48
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows 1536x960

Szkolenia pracowników w firmie

Post autor: parkowiec »

Ostatnio w podobnej sprawie kontaktowałam się z PIP bo nie mogłam znaleźć jasnego stanowiska. Zwolnienie z obowiązku skierowania zleceniobiorcy na badania i szkolenie BHP wbrew pozorom nie jest takie oczywiste.
Z art. 304. § 1. Kp wynika, że Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Zapis w § 3. : „Obowiązki określone w art. 207 § 2 stosuje się odpowiednio (...)" sprawia, że sytuacja jest niejasna i daje PiP pole do popisu w przypadku kontroli. Wprost nie jest wskazane, że Pracodawca/Zleceniodawca jest zobowiązany lub zwolniony ze skierowania zleceniobiorcy na badania lekarza medycyny pracy czy zapewnienie szkolenia. Po rozmowie z inspektorem z oddziału PIP w Tarnowie dowiedziałam się, że w praktyce Pracodawcy/Zleceniodawcy, jednak kierują zleceniobiorców na badania i szkolenia, zwłaszcza jeżeli obowiązki zleceniobiorcy będą wymagały wysiłku fizycznego lub będzie narażony na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
Także dobrą praktyką jest skierowanie zleceniobiorcy na badania lekarskie i zapewnienie szkolenia chociażby ze względu na ewentualny wypadek, który mógłby się zdarzyć lub po to, aby wiedzieć czy stan zdrowia nie uniemożliwia wykonywania obowiązków wynikających z zawartej umowy.

Dodam, ze coraz popularniejsze są szkolenia w formie e learningu https://eventis.pl/artykul/czym-jest-e- ... irmy-id142 Jak tutaj.
ODPOWIEDZ