Jestem nowy w nauce biologii

Wszystko co nie mieści się w żadnej innej kategorii forum. Rozmowy na każdy temat.
ann5
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2024, 14:07:12
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows 1536x864

Jestem nowy w nauce biologii

Post autor: ann5 »

Witam wszystkich!!! Jestem nowy w nauce biologii i chciałbym dowiedzieć się więcej o glikolizie. Czy ktoś może mi wyjaśnić co to jest i jakie etapy obejmuje ten proces?
nikk
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2024, 14:35:21
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows 1536x864

Jestem nowy w nauce biologii

Post autor: nikk »

Glikoliza to proces rozkładu glukozy w komórkach w celu wytworzenia energii. Zachodzi bez udziału tlenu i składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest fosforylacja glukozy, a następnie glukoza jest dzielona na dwie cząsteczki gliceraldehydu-3-fosforanu. Następnie zachodzą reakcje utleniania i fosforylacji w celu wytworzenia piroindonukleotydu i ATP. Na koniec piroindonukleotyd jest utleniany do kwasu pirogronowego, wytwarzając kilka kolejnych cząsteczek ATP. Jest to dość uproszczone wyjaśnienie, ale mam nadzieję, że pomoże. Na stronie https://www.gentaur.pl/wiedza/ można znaleźć obszerne informacje na temat glikolizy i wielu innych procesów biologicznych. Znajdują się tam artykuły, badania i inne materiały, które mogą być przydatne.
sasha5
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2024, 15:59:00
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows 1536x864

Jestem nowy w nauce biologii

Post autor: sasha5 »

w postaci ATP. Zachodzi w cytoplazmie komórki i jest pierwszym etapem metabolizmu tlenowego i beztlenowego. Ogólnie rzecz biorąc, jest to główny szlak utleniania węglowodanów w żywych komórkach. Jeśli masz jakieś konkretne pytania dotyczące tego tematu, pytaj!
ODPOWIEDZ