Spam oraz jak z nim walczyć - BARDZO WAŻNE, przeczytaj!!!

Wszystkie informacje od administracji dla użytkowników na temat zmian, ewentualnych problemów itd.
Zablokowany
juice
Admin CBA
Posty: 3594
Rejestracja: 15 cze 2005, 19:25:03
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1440x900

Spam oraz jak z nim walczyć - BARDZO WAŻNE, przeczytaj!!!

Post autor: juice »

Ze względu na ogromną ilość spambotów jaka się rejestruje na waszych forach/księgach i wysyła setki, a w skrajnych przypadkach setki tysięcy spamerskich postów, ogłaszam że jest KOMPLETNY zakaz instalacji for lub księgi gości które nie mają w sobie mechanizmu captcha (czyli przepisz napis znajdujący się na obrazku). http://pl.wikipedia.org/wiki/Captcha

Większość ksiąg/for obsługuje captcha, więc włączcie to w opcjach.

konieczne jest również zaznaczenie opcji, aby tylko zarejestrowani (z potwierdzeniem mailowym!) użytkownicy mogli wysyłać posty. Inaczej ryzykujecie, nie tylko stabilność serwera (ostatnie problemy były spowodowane właśnie przez spam), ale i swoje konto oraz dane.

fora nie mające tych funkcji zostaną skasowane, BEZ możliwości odzyskania backupu (bo nie zamierzam backupować zaspamowanych for)

proszę sobie to wziąść do serca, do wyboru mamy zostawić sytuację tak jak jest i nadal miewać czasem przeciążenie serwera, ku uciesze spamerów, lub zachowywać się odpowiedzialnie i dbać o serwer.

proszę również chętnych o przejrzenie cba pod tym kontem i o zgłaszanie for/ksiąg które nie wymagają rejestracji/captchy/itp.
webdis
Posty: 181
Rejestracja: 20 sty 2009, 10:40:52
Strona na CBA.pl: www.webdis.cba.pl
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Linux 1024x600
Kontakt:

Re: Spam oraz jak z nim walczyć - BARDZO WAŻNE, przeczytaj!!!

Post autor: webdis »

Nie wiem, czy moj post nie zostanie usuniety, ale mam nadzieje, ze ktos to przynajmniej przeczyta. Problem, ktory opisaliscie w temacie ma rowniez wplyw na wydajnosc serwera. Na mojej stronie maksymalna ilosc zapytan do bazy mysql to 5. Tam, gdzie sie da stosuje JOINy, by jak najmniej wykonywac zapytan, nie mowiac juz o samej strukturze bazy danych. Jesli dane forum posiada malutki blad w skrypcie (sam w swoim wykrylem dopiero po tygodniu po implementacji), to przy 50 forach na tym samym skrypcie z tym samym bledzie serwer bedzie ledwie zipial. Wedlug mnie nie powinno byc w ogol mozliwosci instalacji jakichkolwiek for, gdy baza danycch ledwie zipie i nie odpowiada na zapytania, choc powinna. Kiedys zainstalowalem sobie forum na LAMPie (localhost). To, co dalo sie uzyskac w ok. 3-5 zaapytan owo forum wykonywalo w 20 zapytaniach. Dlatego uwazam, ze serwer powinien byc tylko dla developerow piszacych wlasne silniki.
Webdesigner
Posty: 1803
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:55:03
Lokalizacja: /dev/null/
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Linux 1440x900

Re: Spam oraz jak z nim walczyć - BARDZO WAŻNE, przeczytaj!!!

Post autor: Webdesigner »

Juice pisze:Większość ksiąg/for obsługuje captcha, więc włączcie to w opcjach.
Jeśli w skrypcie nie ma captchy, wyszukajcie w Google "{nazwa_skryptu} captcha mod", gdzie w "{nazwa_skryptu}" wstaw nazwę swojego skryptu (logiczne, ale piszę na wszelki wypadek).

Jeśli nie będzie wyników, w co wątpię, można spróbować dorobić captchę używając tego i $_SESSION.

webdis pisze:uwazam, ze serwer powinien byc tylko dla developerow piszacych wlasne silniki.
Bez przesady, zostałoby góra 100 userów. Nawet ci, co potrafią by nie chcieli pisać. Ewentualnie można zabronić phpBB mod by przemo, bo to jest naprawdę zasobożerny skrypt, a forum phpBB3 jest od niego wydajniejsze i lepsze. Oprócz tego mam pewien pomysł, na razie ściśle tajny ;)
Obrazek
Zablokowany