Problem z Joomla

Konfiguracja cmsów Joomla i Mambo.
CPX
Posty: 12
Rejestracja: 06 paź 2012, 10:14:57
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Problem z Joomla

Post autor: CPX »

Temat nazwałem ogólnie gdyż mam nadzieje uzyskać pomoc w temacie Joomla! w różnych kwestiach. Mam Joomla! 2.5.7 którą pierwszy raz zainstalowałem kilka dni temu i jak do tej pory sprawiła mi wiele kłopotów.

1. Chciałem mieć możliwość dodawania załączników - dokumentów MS Office. Zainstalowałem Attachments 3.0.4 oraz Attachments-3-Translations. Pojawiła się opcja Komponenty > Załączniki. Podczas instalacji miałem jednak komunikat o "pliku instalacyjnym XML". Po powtórnym kliknięciu w instaluj otrzymałem informację o zainstalowaniu.

Przy próbie wczytania załącznika .doc otrzymałem komunikat:

Obrazek

Wchodzę wiec w Komponenty > Załączniki > Opcje i szukam ustawień np. dopuszczalnych rozszerzeń dodawanych plików. W momencie gdy klikam w prawym górnym rogu ZAMKNIJ wyświetla się komunikat:

Obrazek

Wchodzę na stronę główną, a tam zamiast Joomla jest:

Obrazek

Odinstalowuję oba pliki (chyba dobrze to zrobiłem). Nadal jednak w zakładce KOMPONENTY jest widoczny moduł Załączniki jednak po kliknięciu w DODAJ NOWY ZAŁĄCZNIK wyświetla info ATTACH_WARNING_ATTACHMENTS_PLUGIN_FRAMEWORK_DISABL ED, natomiast wybierając Opcje (ustawienia) wyświetla zakładki tego komponentu. Strona główna serwisu jest pusta - białe tło.

Co ciekawe, chciałem wyczyścić konto www z poziomu FTP i nie udało mi się to. Do niektórych plików miałem odmowę dostępu.
rkd77
Admin CBA
Posty: 4170
Rejestracja: 24 maja 2009, 16:45:21
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Re: Problem z Joomla

Post autor: rkd77 »

Nie podałeś nazwy konta.
W configuration.php można ustawić
$error_reporting = E_ALL;
$debug = '1';
i sprawdzić na czym się wykłada.
Czy wiesz, że:
  • W Panelu CBA w sekcji "wsparcie" jest dedykowany system ticketów (obsługi technicznej)
  • Odpowiadamy na Forum oraz na adres mailowy obsluga(malpa)cba.pl
  • Jesteśmy również na Facebooku! Znajdź nas na facebook.com/hostingcba | cba.pl
W czym jeszcze możemy pomóc?
CPX
Posty: 12
Rejestracja: 06 paź 2012, 10:14:57
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

Re: Problem z Joomla

Post autor: CPX »

Nic już z tego nie rozumiem ...
Ponieważ nie mogłem usunąć części plików poprzez FTP, to usunąłem całe konto. Dziś już konto było usunięte i założyłem nowe na te same dane - ten sam adres, dane itd. Wchodzę przez FTP i ... okazuje się, że pozostały na nim "resztki" Joomla. Nadpisałem wszystko, ale wchodząc na stronę główną miałem standardowy panel cba informujący o braku plików na serwerze.
Skorzystałem z oprogramowania oferowanego przez cba w panelu konta - wszystko poszło "gładko" i co dziwne miałem już automatycznie ustawiony język polski. Raz jeszcze instaluję Attachments 3.0.4 oraz Attachments-3-Translations i DZIAŁA! Wszystko jest OK!

Kolejny mój problem tym razem z konfiguracją. Chcę zrobić tak, że na stronie głównej wyświetlana jest część treści artykułu widoczna dla wszystkich, a po kliknięciu z CZYTAJ DALEJ następuje przejście do pełnego artykułu z tym, że pozostałą część artykułu widzieliby wyłącznie użytkownicy zalogowani (zarejestrowani). Zauważyłem, że treść artykułu zawarta ponad <hr id="system-readmore" /> (czerwona przerywana linia) jest wyświetlana na stronie głównej, a treść poniżej wyświetlana jest już po przejściu do pełnego artykułu. Chodzi mi aby to co pod linią było wyświetlane tylko po zalogowaniu. Jak to zrobić?
Awatar użytkownika
piwo
Posty: 673
Rejestracja: 13 lip 2010, 16:13:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: Problem z Joomla

Post autor: piwo »

Uniwersalność konfiguracji joomla jest z jednej strony dużą zaletą dającą możliwość przystosowania
ustawień do praktycznie każdych wymogów ale jednocześnie tym samym może się wydać dość zawiła
ponieważ tą samą rzecz można ustawić na bardzo wiele sposobów. (i ostatecznie się w tym pogubić)

Generalnie w tym wypadku chodzi o to że należy ustawić dostęp do artykułu dla zarejestrowanych
jednocześnie ustawiając "pokazuj nieautoryzowane linki" na tak. (przycisk 'czytaj więcej' to nieautoryzowany link).
Znalazło by się też trochę pluginów z taką funkcją.

Google na temat różnych sposobów poradzenia sobie z przyciskiem 'czytaj więcej' (konfiguracja, pluginy itp) -> po polsku oraz po angielsku
{$signature}
CPX
Posty: 12
Rejestracja: 06 paź 2012, 10:14:57
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: Problem z Joomla

Post autor: CPX »

Dzięki za linki. Zainstalowałem Content - Core Design Access Text plugin. jeszcze go nie poskromiłem, ale chyba nie powinno mi to sprawić kłopotu.
Joomla jest bardzo rozbudowana i przyznam, że pierwszy raz mam takie kłopoty z konfiguracją zainstalowanego serwisu. Dlatego tez od razu zapytam jakich zmian w dostępie, uprawnieniach itd. powinienem dokonać na wstępie? Na moim serwisie użytkownicy po zalogowaniu będą mogli tylko czytać pełne artykuły i pobierać załączniki - nie chcę aby mieli możliwość pisania, komentowania, dodawania czegokolwiek.

Użytkowniki będąc zalogowanym po kliknięciu w LOGUJ wyświetla się przycisk WYLOGUJ. Czy można zrobić tak, że WYLOGUJ pojawi się w menu użytkownika zalogowanego? Dodałem pozycję do tego menu, ale nie wiem jak wskazać co ma zrobić po kliknięciu w tę opcję. Tymczasowo zrobiłem tak, że po kliknięciu w WYLOGUJ pojawia się przycisk WYLOGUJ, ale takie rozwiązanie mnie nie zadowala.

Teraz dwa trochę mniej istotne problemy.
Konfiguracja globalna > Witryna > Nazwa witryny
Czy nazwa wpisana w tym polu powinna pojawić się w lewym górnym rogu gdzie standardowo pisze "Triplex", a pod spodem "template from a4joomla.com"? U mnie się nie pojawia. Wiem, że w kodzie odpowiada za to fragment:

Kod: Zaznacz cały

<div id="header" class="gainlayout">   
      <div id="logo" class="gainlayout">
             <h2><a href="<?php echo JURI::base(); ?>" title="<?php echo htmlspecialchars($logoText); ?>"><?php echo htmlspecialchars($logoText); ?></a></h2>
            <h3><?php echo htmlspecialchars($slogan); ?></h3> 
      </div>
      <div id="headerright" class="gainlayout">
        <?php if($this->countModules('position-1')) : ?>
            <div id="topmenu" class="gainlayout">
                <jdoc:include type="modules" name="position-1" style="xhtml" />
            <div class="clr"></div>
         </div> 
        <?php endif; ?>
        <div class="clr"></div>
      </div>
      <div class="clr"></div>
</div>
W prawym górnym rogu są trzy odnośniki tj. Home, Sample Sites, Joomla.org. W którym miejscu można je edytować? Przypominam, ze chodzi o szablon a4joomla triplex free.
Awatar użytkownika
piwo
Posty: 673
Rejestracja: 13 lip 2010, 16:13:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: Problem z Joomla

Post autor: piwo »

Z zsumowania wszystkich Twoich pytań i sposobu rozwiązań jakich szukasz wynika że,
powinieneś się skupić w pierwszej kolejności na zrozumieniu ogólnego sposobu działania joomla,
dzięki czemu odpowiesz sobie sam na te i wiele innych pytań, i co najważniejsze we właściwy sposób.
(sugeruje mi to ostatnie pytanie gdzie zastanawiasz się jak 'wyrypać siłą' itemy menu,
które ustawia się zwyczajnie w ustawieniach)

Joomla nie jest typem gotowego oprogramowania gdzie wystarczy się zalogować i pisać.
Co prawda jeśli w czasie instalacji wybierzemy opcję aby wypełnić ją przykładowymi danymi,
to można odnieść takie wrażenie a nawet bazować na tych ustawieniach (przystosować do własnych potrzeb)
Mimo wszystko jest to tylko wyjściowa konfiguracja w celu wstępnej demonstracji możliwości
i pokazania sposobu działania w celu zaznajomienia użytkownika z systemem
i prawami nim rządzącymi na zasadzie przykładu (nawet nazywa się to dane przykładowe).

Postaram się pokrótce opisać tutaj ideę przyświecającą joomla i sposób jej działania :

Siła czyli uniwersalność joomla polega na tym że nie dostajemy gotowego wyrobu który nas ogranicza,
do którego z z góry narzuconej formy musielibyśmy się przystosować.
Zamiast tego dostajemy 'pudełko klocków' z których to możemy sami sobie ułożyć dokładnie to co chcemy.
(przykładowe dane które się wczytuje przy instalacji są właśnie demonstracją przykładowego 'ułożenia klocków',
a nie gotową formą publikacji czego niektórzy oczekują albo wprost używają to jako punkt wyjściowy.)

Aby właściwie zarządzać joomla i tworzyć dokładnie to co chcemy,
należy pamiętać o tym co było napisane powyżej i w taki sposób patrzeć na joomla,
czyli jako na 'przez nas zaprojektowaną całość składająca się mniejszych części'.
(na start dostajemy części które są dostarczane razem z instalacją
jednak nic nas nie powstrzymuje aby dodać własne klocki w ramach potrzeb)

Joomla jest systemem CMS a więc systemem zarządzania treścią co już na dzień dobry dzieli nam
wszystko na części w postaci rozdzielenia prezentacji (szablonu i ogólnego wyglądu wizualnego)
od treści (artykuły, galerie i cała reszta która jest treścią)

Tak więc mamy szablon który definiuje jak strona wygląda wizualnie.
W szablonie znajdują się sloty, w których możemy dowolnie umieszczać wybrane przez nas 'klocki'
Czyli np na górze wstawiamy 'klocek menu' poniżej 'klocek breadcrumb' potem 'klocek wyświetlający artykuły'
a na dole 'klocek stopka'. Oczywiście jest to ogólnie przyjęta zasada której wcale nie trzeba się trzymać,
możemy np menu umieścić na dole a stopkę na górze jeśli nam się tak podoba.

Najczęściej 'Klocki' są ze sobą połączone w strukturę (jak drzewo katalogów) co definiuje cały serwis.
Na początku mamy menu główne które jest 'naszą pierwszą stroną czyli home'
Po wejsciu na stronę właśnie to menu i jemu podległe części będą wyświetlane.
Z tego względu, menu to jest oznaczone gwiazdką jako 'wyjątkowe'
Nawigując poprzez to menu i następne dołączone do niego możemy poruszać się po serwisie.
Menu jest 'klockiem' więc możemy umieścić je w slocie np na górze szablonu.
Do tego menu możemy dołączyć inne menu a tym menu np umieścić kategorię (coś jak folder)
a w kategorii np artykuły. (Do menu można też dołączać inne rzeczy niekoniecznie artykuły)
Możemy też porozmieszczać w slotach inne moduły np pokazujące jakieś banery, zegarki, użytkowników online itd.

Ogólnie rzecz biorąc - cała zasada polega na stworzeniu drzewa składającego się z menu i kategorii
do nich dołączonych (czyli folderów) Które to można wyświetlać w postaci interaktywnych
modułów menu w slotach szablonu.

Od tego miejsca możemy zacząć patrzeć na stronę jako na 'całość gdzie możemy się zalogować i pisać'
Pisząc artykuł umieszczamy go w danej kategorii (folderze), (np wiadomości) przez co automatycznie
jest on umieszczony w hierarchii naszego drzewa i zostanie przywołany jeśli wybierzemy właściwe menu
i wyświetlony tam gdzie trzeba.

Możesz tą wiedzę rozwinąć samodzielnie przy pomocy google i niezliczonej ilości
tutorialów które można przy jego pomocy znalezć, a które opisują szczegółowo każdy z aspektów
wymienionych tutaj prze zemnie.
W prawym górnym rogu są trzy odnośniki tj. Home, Sample Sites, Joomla.org.
W którym miejscu można je edytować? Przypominam, ze chodzi o szablon a4joomla triplex free.
Jak widzisz, po przeczytaniu ze zrozumieniem tego co powyżej,
powinieneś sam umieć odpowiedzieć sobie na pytania 'jak edytować te trzy odnośniki'
bez przypominania o jaki szablon chodzi - ponieważ nie ma to żadnego związku z szablonem,
chyba że chcesz wywarzać otwarte drzwi i 'rypać szablon' aby po 3 godzinach odkryć
że 'coś tu chyba się inaczej robi'.
Jeśli chciało Ci się przeczytać tego przydługawego 'arta' powyżej to powinieneś wiedzieć że :
- oczywiście te menu są 'klockami' które widać przez 'sloty' w szablonie i definiuje się je
w interfejsie zaplecza. (rozwijane menu z kategoriami, artykułami, i menu na górze w zapleczu)
{$signature}
CPX
Posty: 12
Rejestracja: 06 paź 2012, 10:14:57
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: Problem z Joomla

Post autor: CPX »

Dotarłem do końca ... i pogrzebałem w kodzie - może nie tak jak powinno, ale na pewno szybciej:) Znaleźć dane ustawienia w dżungli skryptu to kolejne godziny błądzenia ...

Niestety znów pojawił się kolejny problem. Na stronie miałem 5 artykułów tj. jeden na samej górze na szerokość dwóch poniższych kolumn (nazwę do artykułem - słowo wstępu) i cztery artykuły w dwóch kolumnach poniżej. Po dodaniu 6. artykułu pojawił się on w miejscu "słowa wstępu", a "słowo wstępu" przeszło do jednej z dwóch kolumn. Jak zrobić aby "słowo wstępu" zawsze było na samej górze?
Zmieniłem datę utworzenia i publikacji "słowa wstępu" myśląc, że skrypt potraktuje "słowo wstępu" jako ostatni artykuł i wyświetli go u góry, ale wogóle go nie wyświetliło:( Brakuje mi już pomysłów.
Awatar użytkownika
piwo
Posty: 673
Rejestracja: 13 lip 2010, 16:13:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: Problem z Joomla

Post autor: piwo »

Ogólna zasada z opcjami i ustawieniami jest taka :

Istnieją globalne ustawienia które są używane dla wszystkich modułów danego typu. (np wszystkich artykułów)

Tak więc przykładowo ustawiając w globalnych ustawieniach artykułów że imię autora ma być pokazywane,
będzie powodowało że to imię będzie widoczne we wszystkich artykułach w całym serwisie,
chyba że z jakiegoś powodu w jednym wyjątkowym artykule ma być to imię ukryte,
wtedy ustawia się to w ustawieniu tego właśnie wybranego artykułu, co ma wpływ tylko na niego samego.

Jak widzisz nie ma 'milionów opcji w każdym module osobno' tylko kilka w globalnych ustawieniach.

Dostęp do globalnych ustawień danego typu modułów z reguły uzyskuje się wchodząc do panelu zarządzania
tymi modułami np, ekran gdzie mamy listę artykułów, listę menu, listę kategorii itp,
Po prawej stronie na górze ekranu (tam gdzie jest dodaj, usuń, przenieś do kosza itp) jest przycisk 'OPCJE'
który otwiera globalne ustawienia i których zmiana będzie obowiązywać wszystkie wylistowane moduły.

Tak więc obejrzyj te opcje i ustaw tam jeśli trzeba tak jak chcesz aby było.
Na stronie miałem 5 artykułów tj. jeden na samej górze na szerokość dwóch poniższych kolumn (nazwę do artykułem - słowo wstępu) i cztery artykuły w dwóch kolumnach poniżej
Możesz ustalić ilość i układ kolumn w których wyświetlają się artykuły - w ustawieniach globalnych (patrz wyżej)
Zmieniłem datę utworzenia i publikacji "słowa wstępu" myśląc, że skrypt potraktuje "słowo wstępu" jako ostatni artykuł i wyświetli go u góry, ale wogóle go nie wyświetliło:( Brakuje mi już pomysłów.
Kolejność wyświetlania artykułów ustawia się zwyczajnie przesuwając je na liście artykułów do góry albo dół,
przy pomocy ikonek ze strzałkami obok nazwy artykułu (w zapleczu oczywiście)
(To samo tyczy się kolejności pozycji menu i całej reszty)
Jak zrobić aby "słowo wstępu" zawsze było na samej górze?
Joomla potrafi wszystko bo nie narzuca jak coś ma być zrobione, dlatego masz wiele sposobów na uzyskanie tego.
Możesz np stworzyć samodzielny artykuł, zaznaczyć mu gwiazdkę (co powoduje że wyświetla się
zawsze na pierwszej stronie niezależnie od tego w jakiej kategorii jest umieszczony
i czy jego menu zostało wybrane. Nazwijmy to że 'jest promowany')
Możesz nawet przypisać go aby wyświetlał się w jakimś wyjątkowym slocie szablonu.
(np na samej górze, dole, po prawej, tam gdzie ogłoszenia itp itp zależnie od szablonu)
(ustawia się to w opcji samego artykułu czy modułu - po lewej stronie)
{$signature}
ODPOWIEDZ