XHTML nie działa ?

Wszystko o HTML, XHTML, XML, CSS.
Ziggy
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:30:18
Strona na CBA.pl: www.weblab.cba.pl
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

XHTML nie działa ?

Post autor: Ziggy »

Witam. Robię stronę w XHTML. Zrobiłem prosty szablon na start:

Kod: Zaznacz cały

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
<?xml-stylesheet type="text/xsl" href="copy.xsl"?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"
          "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>

<title></title>


</head>

<body>

<div id="container">

<div id="baner">
</div>

<div id="wrap">

<div id="content">
</div>

<div id="galery">
</div>

</div>
</div>
Wgrałem na serwer i nie działa. Tzn. wyświetla się:
Przepraszamy, strona nie została znaleziona.

Natomiast wszystko jest w porządku gdy index nazwę index.html. O co więc chodzi ? Dlaczego nie działa index.xhtml ?
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: fuma »

bo nie uzywa sie rozszerzenie *xhtml. Cos mi sie wydaje, ze masz zerowe pojecie o xhtml
Ziggy
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:30:18
Strona na CBA.pl: www.weblab.cba.pl
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: Ziggy »

Bo mam, ale chodzi o to, że się uczę dopiero. A mogę wiedzieć czemu się nie używa xhtml ? Gdzieś w jakimś kursie czytałem aby zapisywać pliki xhtml jako index.xht lub index.xhtml.
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: fuma »

nie wiem co to za dziwny kurs ale pliki normalnie zapisujesz jako html
http://www.w3schools.com/xhtml/default.asp
osobiscie odradzam uzywanie xhtml
Ziggy
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:30:18
Strona na CBA.pl: www.weblab.cba.pl
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: Ziggy »

No więc plik index.html będzie działał tak samo jak index.xhtml ? Pytam, bo gdy mam stronę na dysku i jest zapisana jako *html to przeglądarka nie wyświetla błędów składni. Natomiast gdy zapiszę ją jako *.xhtml takie błędy wyświetla.
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: fuma »

I tutaj zaczyna sie temat "dlaczego stalem sie przeciwny xhtml".
Najwazniejsze, nie uzywaj przegladarki do wyszukiwania bledow w skladni dokumentow XHTML. Wiekszosc przegladarek, jesli nie daje sobie rady z renderowanie dokumentow xhtml automatycznie przelacza na html. Do parsowania dokumentow xhtml uzywaj validatora W3C albo programu tidy. W wielu przypadkach (nawet wiekszosci) same zadeklarowanie dokumentu XHTML w naglowko strony przy pomocy doctype to za malo. Nalezy wyslac naglowek przy pomocy jednego z jezykow skryptowych server-side, czyli w naszym przypadku php.

XHTML nie jest kompatybilne wstecz, wcale. W mojej opini jest to jezyk w fazie testow. Zapowiadany od wielu lat nastepca html jest niedopracowany. Co najzabawniejszego, konsorcjum W3C zapowiedzialo wersje XHTML 2, ktora kompletnie nie jest kompatybilna z XHTML 1. No sorry, to zakrawa o kpine. Ale to jeszcze nic, zapowiadaja juz XHTML 5, ktory ma byc defacto aktualizacja wersji 1, a wersja 2 jest generalnie rzecz biorac nowym jezykiem (nad ktorym prace zostaly przerwane). Ale to jeszcze nic, XHTML ma byc, i oficjalnie jest, nastepca HTML. Tylko dlaczego na poczatku 2008 roku opublikowano czesciowa specyfikacje jezyka HTML 5? Czyzby same konsorcjum nie wierzylo w przyszlosc XHTML? Jedynym atutem XHTML jest bazowanie na SGML (XHTML w wersji 1.x) oraz XML (XHTML w wersji 2). Aczkolwiek przestaje to byc atutem gdy poczytamy szkic HTML 5. Co w nim takiego ciekawego? Ano, chociazby to, ze w specyfikacji HTML 5 jest wyraznie napisane, ze ta wersja html musi byc tak skonstruowana, zeby mozna bylo ja uzywac jako klasyczny html, formulowac jak XML z zachowaniem kompatybilnosci z modelem DOM. A co najwazniejsze, HTML 5 ma byc kompatybilny wstecz.

Z poczatku, tez bylem zafascynowany XHTML i bylem swiecie przekonany, ze to jest przyszlosc, ale okazalo sie, ze to jest tylko moda. Napiszesz teraz strone w XHTML 1 i co potem? Od nowa bedziesz pisal dla XHTML 2 (o ile dokoncza ten projekt), a na koniec i tak, bedziesz musial wrocic do HTML 5 lub XHTML 5. Sprobuj napisac nieco bardziej zlozony dokument XHTML z zachowanie kompatybilnosci z XML. Koszmar.
Ludziom sie wydaje, ze XHTML to zamkniete tagi, porzucenie wielu atrybutow dla znacznikow i prestiz oraz szacunek w gronie webmasterow. Bzdura. Tutaj chodzi tez o semantyke, i to w doslownym tego slowa znaczeniu, o kompatybilnosc XML, o DOM, ale ten xhtml obecnie dostepny, jest tym co tabelki uzywane do budowy layoutu. Mija sie z powolaniem i zarowno W3C o tym wie jak kazdy porzadny webmaster. Moze kiedys, ale nie teraz.
kryzz
Posty: 438
Rejestracja: 26 sty 2008, 09:05:13
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: kryzz »

fuma HTML5, też będzie się różnił od HTML4 ;) Ale fakt, ta okropna moda ;p
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: fuma »

kryzz ja wiem, ze sie bedzie roznic ;] ale zostanie zachowana kompatybilnosc wstecz. Co sie tyczy XHTML to sam widzisz jak to wyglada. XHTML 1, ladnie i pieknie, ale sie srednio przyjelo, ze wzgledu na swoje braki i ograniczenia. XHTML 2, brzmi szumnie, ale brak kompatybilnosci wstecz i prace nad tym praktycznie zostaly porzucone. XHTML 5, daleka przyszlosc, tak samo jak HTML 5. Wydaje mi sie, ze lepiej jest migrowac z HTML 4.01 Strict do HTML 5 niz z xhtml 1.1 do xhtml 2 a potem xhtml 5, a jeszcze sie okaze, ze lepiej bedzie emigrowac do html5 ;] Jaki ma sens pisanie strony w standardzie xhtml jak wiekszosc przegladarek, te strony i tak renderuje jako html ;]
Ziggy
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:30:18
Strona na CBA.pl: www.weblab.cba.pl
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: Ziggy »

Pewnie masz rację, ale tak naprawdę dotychczas zauważyłem, że XHTML niewiele różni się od HTML poza innym nagłówkiem i nakazem zamykania znaczników. Wydaje mi się, że gdy usunę nagłówek XHTML to strona będzie wyglądać tak samo.
kryzz
Posty: 438
Rejestracja: 26 sty 2008, 09:05:13
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: kryzz »

Ziggy i taka jest rzeczywistość ;)
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: XHTML nie działa ?

Post autor: fuma »

Ziggy no widzisz. A XHTML w rzeczwistosci to nie tylko naglowek i zamkniete znaczniki. I o tym pisalem. Tak wlasnie ludzie postrzegaja xhtml.
ODPOWIEDZ