Monitor serwerów CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Pytania dotyczące hostingu w CBA.PL oraz inne sprawy doczyczące korzystania z niego.
Nie należy tutaj zgłaszać problemów!
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Monitor serwerów CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Post autor: Piotr GRD »

Od września ubiegłego roku prowadzę i rozwijam monitoring serwerów pewnego darmowego hostingu. Z biegiem czasu serwis urósł ze skryptu do użytku własnego do całkiem pokaźnych rozmiarów monitoringu działającego niemalże 24/7, publicznie dostępnego i powszechnie uważanego za wiarygodny i rzetelny, nawet ostatnio rekomendowanego przez właściciela tamtego hostingu.

Zebrane doświadczenia i utworzony serwis postanowiłem w styczniu rozszerzyć - z racji sentymentu to tego miejsca - również na hosting CBA.pl - od 25 stycznia monitoruję tenże serwer. W lutym zacząłem też monitorować kolejny, trzeci hosting.



10 maja - tydzień temu - udostępniłem wyniki mojego monitoringu do użytku administracji.
Dziś udostępniam tenże serwis publicznie dla każdego użytkownika hostingu CBA.pl.
Serwis dostępny jest pod adresem:
http://cba.grd.net.pl/monitor/
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)

Na tejże stronie można obejrzeć zarówno ostatnie 24 godziny jak i wszystkie wyniki archiwalne od początku prowadzenia monitoringu - można np. przejrzeć ostatnie problemy pomiędzy 5-tym a 17-tym maja. Wyniki uaktualniane są automatycznie, na bieżąco, co 2 minuty. Monitorowane jest w trybie raz na 2 minuty, niemalże 24/7, kilka aspektów pracy serwera takich jak działanie strony głównej i forum hostingu, dostęp do logowania do panelu użytkownika, dostęp poprzez FTP. Do dnia 18 lutego prowadzony był też monitoring działania przykładowych stron użytkowników, mam nadzieję wznowić ten aspekt monitorowania serwisu CBA.pl jako najbardziej chyba interesujący wszystkich użytkowników, jak również zaimplementować monitorowanie działania serwerów nazw.

Mam nadzieję, że serwis będzie przydatny dla użytkowników hostingu i pozwoli rozwiać wątpliwości rodzaju: "czy to tylko moja strona? moje łącze? mój komputer? czy też coś nie tak z serwerem? a w ogóle to czy moja strona działała, gdy mnie nie było?".



-------------------------------------------------------------------

Do administracji:
Wprawdzie pisałem już poprzez PW, ale nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi czy uwag dotyczących mojego monitoringu. Jednakże podążając za słowami juice'a:
juice, 19 Luty 2010 pisze:(...) co do monitoringu, (...)
proponuję następnym razem zawiadomić administrację, że zamierza się łamać regulamin i wtedy będzie ewentualnie można zrobić wyjątek.
(...)
Chciałbym się zapytać czy - jeśli ponownie rozpocznę wykorzystywać jedno konto tylko i wyłącznie do celów monitoringu - mogę liczyć na jego nie usunięcie jak poprzednio? Ruch generowany przez mój monitor na takim koncie jest minimalny - 3 zapytania co 2 minuty, transfer danych na poziomie ok. 12MB na dobę - dlatego zdziwiła mnie trochę blokada konta w lutym przy tak bardzo małym użyciu zasobów serwera. I jeśli tak, to czy mogę liczyć na odblokowanie poprzednio używanej subdomeny / nazwy konta, czy mam stworzyć nową?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Myślę, że użytkownicy hostingu szczególnie cenić sobie będą właśnie monitoring przykładowej strony użytkownika.

-------------------------------------------------------------------

Edytowano 31 maja 2011, 09:37:33 oraz 7 maja 2014, 08:09 przez Piotr GRD, łącznie edytowano 2 razy
Ostatnio zmieniony 07 maja 2014, 08:09:23 przez Piotr GRD, łącznie zmieniany 2 razy.
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
eider
Posty: 1276
Rejestracja: 12 cze 2009, 08:09:47
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Safari MacOS 1280x960
Kontakt:

Re: Monitor serwera CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Post autor: eider »

Zablokowali Ci konto zapewne dlatego, ze nie było normalnego ruchu ;)
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Re: Monitor serwera CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Post autor: Piotr GRD »

Dzięki, to ja wiem, eider. :) Nie używam CBA dla żadnej "normalnej" strony z "normalnym" ruchem od 2006 roku, dlatego i takiego ruchu być nie mogło w żaden sposób.
Ale wtedy w lutym juice wspomniał, że usunął tylko konta z największym ruchem - jeśli moje należało do największych pod tym względem, to nie ma tutaj naprawdę dużych stron pokaźnie marnujących zasoby serwera - to mnie zdziwiło najbardziej. Oczywiście ziarnko do ziarnka i wiele takich małych stron razem wziętych...

W każdym bądź razie - mimo iż nie używam CBA.pl osobiście już od dawna, to z sentymentu chcę dać użytkownikom coś funkcjonalnego i stąd pytanie czy mogę liczyć na ten wspomniany wyjątek i nie kasowanie konta używanego tylko do monitoringu.

A sam monitor został - jak widzę - odwiedzony przez kilkanaście osób jak na razie w ciągu tych kilku godzin - mam nadzieję, że okaże się przydatny.
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Awatar użytkownika
mariuszdybala
Posty: 64
Rejestracja: 10 lut 2008, 18:05:56
Strona na CBA.pl: http://www.mariuszdybala.cba.pl/
Lokalizacja: Tuszyn
Płeć: Mężczyzna
User Agent: SeaMonkey Linux 1280x800

Re: Monitor serwera CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Post autor: mariuszdybala »

Panie Piotrze monitor nie działa. Co się dzieje ?? Mariusz Dybała
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Re: Monitor serwera CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Post autor: Piotr GRD »

27 Maj 2010, 16:07:33

Monitoring sam w sobie działa cały czas. Zaglądając bezpośrednio do plików z danymi widzę, że serwer CBA działa sprawnie.

Jednakże serwer, na którym moja strona z wynikami monitoringu się znajduje nie działa od ponad 19 godzin. Mam nadzieję, że sytuacja nie potrwa zbyt długo.

Na obecną chwilę (mogłem o tym wcześniej pomyśleć) ustawiłem tymczasową stronę z informacją o awarii na innym serwerze (aktualizacja DNS powinna zająć godzinę czasu).

Przepraszam za niedogodność. I dziękuję za zainteresowanie.
Zauważyłem, że niektórzy już umieszczają linki do serwisu na swoich własnych stronach na CBA. Cieszy mnie to, znaczy, że się przydaję.


--------------------------------------

edycja (3 godziny później):

Po niecałych 23 godzinach monitor jest ponownie dostępny. : )
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
juice
Admin CBA
Posty: 3594
Rejestracja: 15 cze 2005, 19:25:03
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1440x900

Re: Monitor serwera CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Post autor: juice »

nawet serweru monitoringu pady nie omijają :)

Piotr: tak, twoje konto należało do jednych z największym ruchem, jeśli chodzi o ilość requestów. inaczej by nie zostało skasowane.
może jakieś boty podłapały linka do skryptu który łączył się z cba i uruchamiały go częściej? a może po prostu częstotliwość co 2 minuty w ciągu całego dnia to sporo przy ani jednym nie ściągnięciu i wyświetleniu reklamy (a tak oceniamy ruch)
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Re: Monitor serwera CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Post autor: Piotr GRD »

29 Maj 2010, 17:37:37


3 zapytania co dwie minuty - 2160 dziennie.
Tak, żadnych wyświetleń reklamy.
Oznacza to, że nie istnieją naprawdę mocno aktywne nadużycia tutaj.


Pozostaje pytanie - czy kierując się Twoją sugestią o możliwym wyjątku, następnym razem zostanie czy nie takie konto skasowane. Użycie konta identycznie malutkie w mojej ocenie - 3 zapytania co 2 minuty, ok 12 MB transferu danych dziennie, praktycznie żadnych wyświetleń reklam, chyba że przypadkiem, ale w zamian realne informacje na temat dostępności i prędkości działania serwera na przestrzeni całej doby (przykładowo ostatnie informacje użytkowników o chwilowych problemach z MySQL mogłyby - lub tez i nie, zależnie od czynników na te ich problemy wpływających - zostać zrewidowane. Podobnie gdy wcześniej, przed ustaleniem przyczyny technicznej, pytaliście się użytkowników o godziny występowania problemów - po 5tym maja - nie trzeba by było tak nikogo fatygować, a dane byłyby dokładniejsze).


--------------------------------------
31 Maj 2010, 06:44:15
edycja:


W związku z tymi "problemami z MySQL" ostatnimi pozwoliłem sobie ponownie uruchomić monitorowanie jednego wybranego konta. Przynajmniej tymczasowo do czasu ustania problemu, lub za pozwoleniem i na stałe, by odpowiednio szybko wykrywać ewentualne takie problemy w przyszłości i szybko na nie reagować. Konto jest wyraźnie oznakowane, szczególnie na stronie głównej, zorientujesz się, które wykorzystuję.


--------------------------------------
01 Lut 2011, 09:58:41


W dniu 1 lutego 2011 strona wyświetlająca wyniki mojego monitoringu została przeniesiona na inny, szybszy niż do tej pory serwer. Dostęp do serwisu powinien więc być teraz łatwiejszy, bez tak długiego czekania na wygenerowanie wykresów i bez tak wielu okazjonalnych "białych stron" lub zwyczajnych niedostępności strony jakie to miały miejsce do tej pory.

Dziękuję wszystkim, którzy regularnie z mojego serwisu korzystają. : )
Monitor serwera CBA.pl


--------------------------------------
31 Maj 2011, 09:34:55


UWAGA!
Z dniem 31 maja 2011 zmianie ulega adres serwisu:
http://grd.net.pl/cba/monitor/ => http://cba.grd.net.pl/monitor/
Uprzejmie proszę wszystkich korzystających z mojego monitora o zaktualizowanie swoich linków. Dziękuję.

.
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Re: Monitor serwera CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Post autor: Piotr GRD »

Venite http://cba.pl/forum/viewtopic.php?p=127014#p127014 pisze:(...)
Z ciekawości, skrypt sprawdzający jest Twój, autorski?
(...)
Pozwolisz, że przeniosę odpowiedź do tego tutejszego tematu, wydaje mi się on trafniejszym miejscem.


Tak, to skrypt napisany przeze mnie od zera, za wyjątkiem użycia gotowej klasy dostępnej na pear.php.net dla celów odpytywania serwerów nazw o rekordy DNS. Pod względem wyglądu i funkcjonalności bazowałem na serwisie stworzonym przez Lesley (110ss.lesley.eu.org), z którą to zresztą - i z Busman'em - współpracowałem w wielu kwestiach odnośnie jej i mojego projektu (ale tylko co do pomysłów, podpowiedzi, a nie konkretnego sposobu ich realizacji, nie samego kodowania), jednak pod względem technicznego podejścia czy to do metody odpytywania serwerów, metody gromadzenia danych i wysyłania ich na serwer www, czy choćby metody generowania wykresów z wynikami nasze serwisy są różne.
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Re: Monitor serwerów CBA.pl - serwis publicznie dostępny

Post autor: Piotr GRD »

Przy okazji dodania w dniu wczorajszym przeze mnie monitorowania również i drugiego, nowego serwera CBA pozwolę sobie odświeżyć swój temat z nadzieją, że pozwoli to większej ilości osób dowiedzieć się o istnieniu mojego serwisu. : )

Przy okazji nastąpiła też drobna zmiana nazwy z "monitor serwera CBA.pl" na "monitor serwerów CBA.pl". ; )

Monitor serwerów CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
ODPOWIEDZ