VPN vs proxy

Software i hardware - Gry, programy, systemy operacyjne, podkręcanie i składanie sprzętu, itp.
Awatar użytkownika
smart-tree
Obsługa CBA
Posty: 705
Rejestracja: 09 paź 2015, 20:20:35
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Linux 1366x768

VPN vs proxy

Post autor: smart-tree »

Czym się różni VPN od serwera proxy?

Krótko mówiąc, serwisy VPN i proxy są wykorzystywane do zmieniania tras ruchu internetowego i własnego IP adresu. Czym się różnią te dwa serwisy?

W naszych czasach kanały informacyjne wypełnione są wiadomościami o zagrożeniach prywatności ze strony naszych rządów, hakerów, złośliwego oprogramowania i in. Jeśli porównać to z ogromną ilością danych zgromadzonych przez takie firmy i organizacje, jak Google, Facebook, NSA itd., zobaczymy, na ile niebezpeczna jest obecność w sieci Internet. Właśnie to jest jedną z podstawowych przyczyn, dlaczego w dzisiejszych czasach «obecność» w sieci Internet może być niebezpieczna dla samego internauty i właśnie dlatego temat nowoczesnych technologii zapewniających bezpieczeństwo danych jest tak aktualny.

Mówiąc o prywatności, często wymieniane są VPN, Tor, proxy i in. W tej publikacji ukażemy różnicę między VPN i proxy.

VPN czy serwer proxy

Wszyscy wiedzą, że VPN i serwery proxy przeznaczone są do zapewniania anonimowości w zwyżesznia poziomu bezpieczeństwa życia «sieciowego» internautów. W zwykłym trybie obie służby łączą się z komputerem zdalnym, ale VPN i proxy działają w różny sposób.

Kanały informacyjne, o których wspominaliśmy wcześniej, opisują różne ryzyka i problemy związane z konfidencjonalnością. Te różne scenariusze wymagają różnych poziomów konfidencjonalności. Jest szereg zadań, które łatwo rozwiązać przy pomocy serwera proxy. Z innej strony, są też inne problemy wymagające bardziej skomplikowanych zabiegów.

Do czego jest potrzebny proxy i kiedy należy z niego korzystać?

Serwer proxy, albo po prostu proxy, to specjalny serwer działający jako pośrednik między komputerem/smartfonem internauty a stroną www lub serwisem internetowym. Jest to swoisty filtr do przeglądarek.
Kiedy komputer jest podłączony do serwera proxy, połączenie do strony będzie wyglądać tak, niby źródłem aktywności jest IP adres serwera proxy, a nie IP adres komputera internauty. Można łatwo ustawić proxy w swojej przeglądarce albo systemie operacyjnym. Może też wskazać adresy stron internetowych, do których należy łączyć się za pośrednictwem serwera proxy.
W jakich sytuacjach należy korzystać serwera proxy? Czy zaleca się korzystanie z niego przy jakiejkolwiek aktywności w sieci? Odpowiedź na te pytania nie jest zbyt skomplikowana.

Serwer proxy nie szyfruje traffic, dlatego przesyłane wiadomości potencjalnie mogą zostać przeczytane przez kogoś innego. Dysponując odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami, hakerzy mogą nawet w tej chwili śledzić każdego z nas. Właśnie dlatego nie zaleca się korzystać z proxy do wykonywania zadań wymagających wysokiego poziomu konfidencjonalności.

Połączenie proxy jest ustawiane zależnie od programu, z którego się korzysta. To znaczy, że nie można ustawić wszystko tak, żeby cały komputer korzystał z tego połączenia. Jeśli trzeba ustawić przekierowanie dla wszystkich połączeń w sieci, korzystanie z serwera proxy nie jest najlepszym pomysłem.

Zaleca się korzystać z proxy do korzystania ze stron www i serwisów z ograniczonym dostępem. Można też korzystać w proxy do łamania ograniczeń aplikacji opartych na IP.

Do czego potrzebny jest VPN? Kiedy należy korzystać z VPN?

Przed tym, jak mówić o różnicach, powiedźmy kilka słów o podobieństwach między VPN i serwerem proxy. Tak samo, jak proxy, VPN organizowywuje traffic użytkownika w taki sposób, że jego źródłem jest komputer zdalny, a nie komputer użytkownika. W taki sposób udaje się obejść ograniczenia geograficzne oraz ograniczenia dostawców usług internetowych.

Korzystanie z serwera VPN pozwala nie martwić się o ucieczce transferowanych danych. Wszystkie transferowane dane są szyfrowane, a adres IP zostanie ukryty.

Ze względu na te funkcje serwer VPN jest droższy od serwera proxy. Gdzie można znaleźć niedrogi VPS pod VPN? Nasze serwery VPS, cena których zaczyna się od 14.15 zł. za miesiąc, jak najbardziej pasują do postawienia na nich serwisu VPN, przy czym ich ceny są bardzo przystępne. Jeśli ktoś nie umie obsługiwać serwerów VPS, to nie problem, oferujemy usługę administracji VPS.

«A do czego potrzebuję VPS?» - mogą zapytać użytkownicy. Chociaż VPS i VPN mają podobne nazwy, są ta kompletnie różne rzeczy. Wirtualny serwer prywatny (VPS) – to jest miejsce do umieszczania stron internetowych, gdzie użytkownik ma dostęp na poziomie katalogu głównego do serwera, w tym samym czasie korzystając ze wspólnego serwera z innymi użytkownikami hostingu. Jest to miejsce, w którym można umieścić serwer VPN, służący do zapewnienia bezpiecznego i anonimowego dostępu do sieci.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że VPN i proxy mają podobne przeznaczenie, ale różne mechanizmy realizacji. Jeśli trzeba po prostu zdobyć dostęp do pewnego serwisu, w którym są ustawione ograniczenia geograficzne — proxy jest najbardziej odpowiednim wyborem. Jeśli potrzebna jest całkowita konfidencjonalność dostępu oraz szyfowanie transferowanych danych, to lepszą opcją jest VPN.
Czy wiesz, że:
  • W Panelu CBA w sekcji "wsparcie" jest dedykowany system ticketów (obsługi technicznej)
  • Odpowiadamy na Forum oraz na adres mailowy obsluga(malpa)cba.pl
  • Jesteśmy również na Facebooku! Znajdź nas na facebook.com/hostingcba | cba.pl
W czym jeszcze możemy pomóc?
ODPOWIEDZ