Jak uchronić się przed phishingiem?

Software i hardware - Gry, programy, systemy operacyjne, podkręcanie i składanie sprzętu, itp.
kropka77
Moderator
Posty: 1
Rejestracja: 01 cze 2016, 20:53:58
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows 1280x800

Jak uchronić się przed phishingiem?

Post autor: kropka77 »

Obrazek

Phishing to typ oszustwa internetowego, w którym przestępca próbuje wyłudzić wrażliwe dane, podszywając się pod inną osobę, firmę lub instytucję. Zwykle oszuści umieszczają w Internecie kopię strony pewnej znanej firmy, organizacji, sieci społecznej lub banku, umieszczając tam formę do wpisywania danych osobowych (na przykład, formę logowania na konto użytkownika). Łatwowierni użytkownicy wpisują swoje dane tam, myśląc, że wpisują je na stronie oryginalnej.


Twórcy stron phishingowych rozsyłają linki na swoje strony w wiadomościach do różnych osób i jeśli ktoś z nich wpisuje swoje dane na tych stronach - zdobywają oni dostęp do kont bankowych, profili w sieciach społecznych tych osób itd.

Każdy internauta potencjalnie może zostać ofiarą takich oszustów, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można uchronić się od takich ataków.

Żeby nie trafić w pułapkę, należy pamiętać o następujących regułach:

– Zawsze należy zwracać uwagę na linki, szczególnie w sieciach społecznych - trzeba sprawdzić, czy nie mа w URL literówek i czy nie różnią się oni w jakiś sposób od oryginalnych linków na stronę znanej firmy.

– Swoje loginy i hasła można wpisywać tylko na stronach, z którymi powiązane jest połączenie bezpieczne - poznać to można, jeśli w URL strony jest prefiks “https”.

– Nie warto ufać wiadomościom, w których ktoś prosi o podanie danych personalnych.

– Nie warto logować się na swój profil w banku, korzystając z publicznego Wi-Fi, ponieważ oszuści mogą przechwycić dane.

– Nie warto pobierać i otwierać załączników, jeśli nie ufamy w pełni temu, kto wysłał wiadomość.

– Należy ustawić swoim systemie firewall, filtry przeciwspamowe i oprogramowanie antywirusowe.

Trzeba zawsze pamiętać o tym zagrożeniu, korzystając z sieci internetowej, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy oszuści zastawią na nas pułapkę.
ODPOWIEDZ