Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Software i hardware - Gry, programy, systemy operacyjne, podkręcanie i składanie sprzętu, itp.
thomas
Posty: 235
Rejestracja: 14 sty 2009, 14:33:33
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: thomas »

Mam taki problemik; otóż miałem 512 MB RAM na komie który pracuje w trybie Dual Channel (2x 256MB). Dzisiaj dołożyłem dwie kości 512 i 256 RAM w wolne sloty. System wykrywa, że jest 1.25 GB, ale zbyt dużego przyspieszenia pracy kompa nie widze :roll: Czy musze wykonać jakąś optymalizacje tej pamięci np. w biosie czy jakimś programem czy też zostawiam bez zmian :?:
Dumni po zwycięstwie, wierni po porażce 8)
eider
Posty: 1276
Rejestracja: 12 cze 2009, 08:09:47
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Safari MacOS 1280x1024
Kontakt:

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: eider »

A jaki procesor, bo od niego zaleźy też wiele, pamięci nie masz co optymalizować, moźesz jedynie zrobić skan bootującym MemTest, jezeli uwaźasz, że mogą być uszkodzone.
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: fuma »

oczywiscie jezeli masz plyte glowna ktora obsluguje dual channel niezaleznie od ilosci kosci ram to obecnie masz tylko 2x256 pracujacych w dual channel i 256+512 nie pracujacych w tym trybie, jezeli plyta jest nieco starsza to prawdopodobnie zadne kosci nie pracuja w dual channel
thomas
Posty: 235
Rejestracja: 14 sty 2009, 14:33:33
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: thomas »

Moja płyta główna ma 4 sloty: dwa czarne i dwa niebieskie. Od nowości dwie kości po 256 MB były włożone w te niebieskie. Ja teraz w te czarne dołożyłem 256 i 512 MB. Słyszałem o jakieś kolejności żeby kości szły od najmniejszej do największej więc mam tak: 256 - 256 - 256 - 512 MB
Dodaje schemat płyty i coś o RAmie z ksiązki od płyty głównej
P.S. Procesor: Celeron 2.5 GHz
Obrazek
Obrazek
Dumni po zwycięstwie, wierni po porażce 8)
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: fuma »

z tej instrukcji co podales wynika dokladnie to co napisalem. Zeby uzyskac dual channel potrzebujesz dwie pary kosci RAM o takiej samej pojemnosci odpowiednio polaczone czarnymi badz niebieskimi slotami. Obecnie masz tylko jedna pare po 256 MB i pare 256MB+512MB czyli dual channel nie jest aktywny. De facto po dolozeniu jednej kosci innego rozmiaru twoja szyna przesylu danych zmniejszyla sie o 64bity.
thomas
Posty: 235
Rejestracja: 14 sty 2009, 14:33:33
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: thomas »

W takim razie chciałem jeszcze o coś zapytać:
1. czy kości muszą być 4 takie same czy moze byc tak np w niebieskim slocie 2x256MB a w czarnym 2x512 MB?
2. Jeżeli udałoby mi się zdobyć do drugiej pary kość o tej samej wartości to czy może być jedna kość 512MB firmy "x" a druga 512MB firmy "y" :?:
3. czy wystarczy ze kości do drugich slotów bedą tego samego typu co kości z pierwszych slotów np. DIMM DDR1; DIMM DDR2, czy trzeba jeszcze zwracać uwagę na jakieś inne parametry przy doborze pamięci tak aby dobrze współpracowały z tymi które już są włozone czyli 2x256MB

Z tego co zrozumiałem włożenie pary o takiej samej wartości załatwia mi sprawe i w tym momencie dual channel jest aktywny, więc wnioskuje że nie potrzebna wtedy jest konfiguracja pamięci RAM, tak??
Dumni po zwycięstwie, wierni po porażce 8)
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: fuma »

1. zalezy od plyty glownej ale generalnie tak, mozesz miec 2x256 i 2x512 (jedna para w czarnych druga w niebieskich slotach), oczywiscie nie wiem czy uzyskasz dual channel, gdyz na zalaczonych skanach nie ma o tym informacji.
2. Tak, grunt zeby byly tej samej pojemnosci, chociaz zaleca sie stosowanie tych samych kosci. Nawet taktowanie nie ma znaczenia, i tak taktowanie wszystkich kosci bedzie ograniczone do parametrow kosci o najnizszym taktowaniu.
3. Jest wiele czynnikow na ktore powinno sie zwracac uwage. Generalnie jak sie decydujesz na DDR2 to niech wszystkie kosci takie beda, najlepiej tego samego taktowania, gdyz jak wczesniej wspomnialem, taktowanie wszystkich kosci jest uzaleznione od taktowania "najslabszej". Poczytaj dokladnie mauala do twojej plyty glownej. Z internetu prawdopodobnie mozesz sciagnac nawet po polsku.
thomas
Posty: 235
Rejestracja: 14 sty 2009, 14:33:33
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: thomas »

Udało mi się załatwić kości o tej samej wielkości (nawet ta sama firma) ale niestety żadnych zmian :roll:
Przy kombinacji 256 - 256 - 256 - 256 MB mam informacje w biosie: "Single Channel Memory Mode"; ten sam komunikat jest przy nastepującym ułożeniu pamięci:
1. 256 - 512 -256 - 512 (to samo na 512 - 256 - 512 - 256)
2. 0 - 512 - 0 - 512 (to samo na 512 - 0 -512 - 0) - na pożyczonych kościach
3. 0 - 256 - 0 - 256 (to samo 256 - 0 - 256 - 0) - na pożyczonych kościach
Na dualu działaja tylko moje kości i nie ma znaczenia w których slotach znajdują się te pary pamięci -> " Dual Channel Memory Mode"
Więc nie mam pojęcia w czym tkwi problem...
P.S. W necie znalazłem tylko instrukcję po angielsku.
Dumni po zwycięstwie, wierni po porażce 8)
LaY
Posty: 1120
Rejestracja: 28 sty 2009, 15:20:07
Lokalizacja: Silesia
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows
Kontakt:

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: LaY »

Wydaje mi się że ogranicza Cię taktowanie tychże pamięci. Jakie każda kość ma taktowanie? Spróbuj układać w pary o tym samym taktowaniu. Choć możliwym jest że po prostu na tej płycie Dual Channel nie pójdzie na wszystkich slotach.
Niě nerwuj hanysa
thomas
Posty: 235
Rejestracja: 14 sty 2009, 14:33:33
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: thomas »

fuma pisze: grunt zeby byly tej samej pojemnosci, chociaz zaleca sie stosowanie tych samych kosci. Nawet taktowanie nie ma znaczenia, i tak taktowanie wszystkich kosci bedzie ograniczone do parametrow kosci o najnizszym taktowaniu
Trzymam się tego stwierdzenia :) Tak jak pisałem włożenie tylko dwóch kości po 512 czy 256 nic nie daje i nie pracują one w dual channel - niezaleznie na której parze slotów. Tylko z tymi od nowości nie ma problemów.
P.S. Nawet trafiłem na tą samą firmę jeśli chodzi o kości 512 MB :wink:
Dumni po zwycięstwie, wierni po porażce 8)
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: fuma »

Zakladam, ze wszystkie kosci jakie masz sa jdnego typu tak? Znaczy DDR, DDR2 lub DDR3? Pokaz skan z manuala oznaczony CAUTION 2. Mozliwe, ze na twojej plycie glownej potrzebujesz identyczne kosci pamieci. Ponadto odrazu mowie, ze dual channel nie oznacza ogromnego wzrostu wydajnosci. Jest on widoczny ale nie rzuca sie znowu w oczy.
thomas
Posty: 235
Rejestracja: 14 sty 2009, 14:33:33
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: thomas »

Tak wszystkie kości są jednego typu.
Nawet jak się nie da uzyskać dual channel to chyba lepiej jest mieć 1,25GB bez duala niż 512 MB na dualu :?:
Obrazek
Dumni po zwycięstwie, wierni po porażce 8)
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: fuma »

zarzuc jeszcze strone 8.
Tak, naturalnie lepiej miec 1.25GB jak 512MB w dual channel.
thomas
Posty: 235
Rejestracja: 14 sty 2009, 14:33:33
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: thomas »

fuma pisze:zarzuc jeszcze strone 8.
Ale wtopa, powinienem od razu ją wrzucić :oops:
Czy dobrze wnioskuje że dual powinien pojść na dwoch innych parach np 256 w slotach niebieskich a 512 w czarnych. Kwestia tego że muszą być identyczne parami ale mogą mieć inne wielkości np w jednej parze 2x256 a w drugiej 2x512. Przy kościach 2x512 nie uzyskałem duala ponieważ mogły mieć inne pozostałe parametry mimo ze posiadały taką samą wielkość :?:
Obrazek
Dumni po zwycięstwie, wierni po porażce 8)
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: Konfiguracja (optymalizacja) pamięci RAM

Post autor: fuma »

thomas z tego co jest napisane w manualu twoja plyta glowna obsluguje dual channel tylko przy identycznych kosciach. Malo tego albo konfigurujesz jedna pare z identycznych kosci jako dual channel uzywajac wylacznie dwa sloty albo konfigurujesz dual channel z czterech identycznych kosci. Najwyrazniej twoja plyta glowna nie obsluguje dual channel przy kosciach o roznych parametrach a tej samej pojemnosci. Tak wynika z opisu plyty glownej...
ODPOWIEDZ