Tworzenie gry przeglądarkowej

Wszystko co nie mieści się w żadnej innej kategorii forum. Rozmowy na każdy temat.
Awatar użytkownika
dudus1824
Posty: 166
Rejestracja: 28 kwie 2009, 19:40:12
Strona na CBA.pl: http://www.dudus1824.c0.pl/
Lokalizacja: Gostynin
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 800x600

Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: dudus1824 »

Witajcie. Jakie książki trzeba przeczytać żeby stworzyć swoją małą grę przeglądarkową? Chodzi mi oczywiście o PHP ale może jest jakaś książka poświęcona do tworzenia.
Proszę o odpowieść
Awatar użytkownika
hitman91
Posty: 589
Rejestracja: 10 mar 2006, 19:08:31
Strona na CBA.pl: www.itman.cba.pl
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1280x800
Kontakt:

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: hitman91 »

Jeśli Ci chodzi o php, to naucz się najpierw dobrze języka, a nie szukaj 'gotowca' gdzie jest napisane jak to zrobić, bo nawet jeśli coś takiego by było, to byś przepisał z poradnika i co? Stworzył 'swoją' grę? Bez przesady. Ucz się samego php, na tworzenie gier przyjdzie czas.
Pisząc na gg najpierw się PRZEDSTAW.
Awatar użytkownika
dudus1824
Posty: 166
Rejestracja: 28 kwie 2009, 19:40:12
Strona na CBA.pl: http://www.dudus1824.c0.pl/
Lokalizacja: Gostynin
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 800x600

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: dudus1824 »

Chodzi mi o to żebyście mi zaproponowali jaką książkę
Awatar użytkownika
Gromed
Przyjaciel CBA
Posty: 2990
Rejestracja: 18 kwie 2006, 12:18:45
Lokalizacja: Toruń
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1366x768

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: Gromed »

idź do księgarni zajrzyj do działku informatycznego i przejrzyj książki o PHP i MySQL; kup tę która wyda Ci się ciekawa i na którą będzie Cię stać;
robercik101
Posty: 15
Rejestracja: 21 lip 2010, 13:41:16
Strona na CBA.pl: http://anonymousmail.cba.pl/
Płeć: Niewybrana
User Agent: Internet Explorer Windows 1024x600

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: robercik101 »

Alb
Gromed pisze:idź do księgarni zajrzyj do działku informatycznego i przejrzyj książki o PHP i MySQL; kup tę która wyda Ci się ciekawa i na którą będzie Cię stać;
Albo ściągnij z internetu :twisted:
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1440x900

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: fuma »

robercik101 pisze: Albo ściągnij z internetu
oczywiscie mowa o sciaganiu legalnych plikow
Venite
Obsługa CBA
Posty: 3197
Rejestracja: 18 lut 2011, 08:01:57
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Mobile 240x320

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: Venite »

Ja miałem swego czasu Photoshopa CS5.1 Extended nielegala i jakoś żyję. :P

Ale racja, najlepiej nie oszukiwać.
Czy wiesz, że:
  • W Panelu CBA w sekcji "wsparcie" jest dedykowany system ticketów (obsługi technicznej)
  • Odpowiadamy na Forum oraz na adres mailowy obsluga(malpa)cba.pl
  • Jesteśmy również na Facebooku! Znajdź nas na facebook.com/hostingcba | cba.pl
W czym jeszcze możemy pomóc?
Awatar użytkownika
xterm
Posty: 27
Rejestracja: 05 lut 2011, 23:34:54
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: xterm »

UW-Team Kurs php oglądni .Mi pomogło jak się uczyłem php http://www.uw-team.org/videoarty_kurs_php.html
Chociaż ja bym zaczął od HTML.Jak znasz to dobrze.
Pozdrawiam
TravoltaJohn
Posty: 1
Rejestracja: 24 gru 2011, 14:49:10
Strona na CBA.pl: gry.cba.pl
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows 1280x800

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: TravoltaJohn »

Jeśli nie masz wiedzy informatycznej to możesz skorzystać z gotowego kreatora by stworzyć swoją grę. Dla przykładu podam adres takiej gry: http://www.mafia-game.pl
bus
Posty: 43
Rejestracja: 21 gru 2011, 23:53:51
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1280x1024
Kontakt:

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: bus »

TravoltaJohn odkopałeś temat :) zobacz, ostatni post był z 27 września.

Venite,co chciałeś osiągnąć 'chwaląc' się, że "swego czasu miałeś nielegalny program"? :crazy:


Jeżeli autora tematu nadal interesuje tematyka programowania gier przeglądarkowych to polecam zapoznanie się z tą grą: http://komandos.sznurkownia.pl/ - względnie prosta w stosunku do innych, bo s dużo bardziej rozbudowane od niej ale mimo wszystko jej autor włożył setki godzin w jej zaprogramowanie. Przy czym jest on dobrym programistą :) Do Admina tej gry znajdziesz kontakt na stronie, myślę, że podzieli się refleksjami.

Nie chce Cię zniechęcić do nauki php tylko przestrzec, że tego nie zrobisz w 3 weekendy.
Powodzenia! :)
LaY
Posty: 1120
Rejestracja: 28 sty 2009, 15:20:07
Lokalizacja: Silesia
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1920x1080
Kontakt:

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: LaY »

Gdybym zaczął zabawę w gry przeglądarkowe zacząłbym od opanowania najprostszych mechanizmów typu przydzielanie punktów za kliknięcia/czas spędzony na stronie itp.
Stworzeniee gry niezaleznie od technologii wymaga zaprojektowania odpowiedniej, dobrej grafiki i mechaniki rozgrywki przy czym zaznaczyć należy, że mnóstwo osób wymięka przy tym drugim wymogu, dlatego polecam rozpocząć od prostych gier typu punktator itp. aby nauczyć się umiejętnego wyważania rozgrywki dla graczy grających od czasu do czasu oraz dla tych którzy grają bez przerwy.
Przede wszystkim polecam również obserwować rozwiązania stosowane w innych grach. Wiedząc czego chce się szukać można szybko wypatrzyć rozwiązania mniej lub bardziej ciekawe wykorzystane w mechanice danej gry.
Niě nerwuj hanysa
Awatar użytkownika
piwo
Posty: 673
Rejestracja: 13 lip 2010, 16:13:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1152x864

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: piwo »

Myślę że powinieneś obczaić technologię Flasha od strony klienta.
Ostatnimi czasy zauważa się duży wzrost w tej dziedzinie a osobiście przyznać muszę że niektóre gierki oparte na Flashu powodują opad szczęki i "załamkę" (szczególnie ludzi którzy kiedyś włożyli kupę czasu i pracy w gry pisane w asmie na ośmiobitowcach, co we Flashu nie tylko wygląda lepiej ale jest prostrze Obrazek ).

Co do pisanie gier, myślę że nie ma czegoś takiego jak recepta na gry.
Trzeba po prostu "coś" robić, próbować różne rozwiązania a po jakimś czasie wykluje się z tego Twoja własna "recepta" bazująca na kilku kluczowych elementach wyrobionych na wspomnianych próbach, dopasowana do Twojego własnego warsztatu programistycznego, umiejętności, własnej technologi i wygody.

Zamiast szukania recepty na "jak zrobić grę" polecam zacząć od zastanowienia się
- w jakim środowisku ta gra będzie działała (np serwer - client, czy tylko client)
- technologie jakie można użyć na tym środowisku które najlepiej pasują do typu gry.
(z naciskiem na jak najmniejsze zużycie zasobów po stronie serwera czy przesyłu danych,
i mówię to jak najbardziej serio bo jeśli nie będziesz zwracał uwagi na oszczędność zasobów
a gra odniesie sukces i wlezie na nią jednocześnie 2000 osób to serwer padnie bądz łącze serwera zalaguje
za co nakopie Ci administrator serwera, względnie nie mogący się zalogować gracze jeśli serwer będzie Twoją własnością)
Od takich książek należałoby zacząć a nie od "jak zrobić grę"
Mając ustalone środowisko i technologie próbować jakoś to poskładać (opanować poszczególne komponenty tego środowiska i współpracy pomiędzy nimi, i spróbować zrobić jakąś prosta grę na rozgrzewkę) co pokaże nam w "praniu" jakie występują problemy których nie zauważyliśmy poprzednio, otworzy oczy na nowe rozwiązania, czy przetestuje możliwości.
Reszta już idzie z górki (z kolejnymi "rozgrzewkami" pomysł na grę i jak ją zrobić sam się stworzy.)
Zawsze należy też pamiętać aby robić taką grę w jaką sami chcielibyśmy zagrać,
bo jeśli sam autor nie chce w nią grać dlaczego inni mają chcieć ? :wink:
{$signature}
Awatar użytkownika
dudus1824
Posty: 166
Rejestracja: 28 kwie 2009, 19:40:12
Strona na CBA.pl: http://www.dudus1824.c0.pl/
Lokalizacja: Gostynin
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Chrome Android 1024x600

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: dudus1824 »

Po czterech latach widzę u siebie postęp. To bardzo cieszy :D
olek89
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2015, 09:01:26
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: olek89 »

musisz nauczyć się języka ,ale są firmy, które Ci to stworzą wystarczy poszukać w Sieci:)
http://biolovers.pl
gregorro2
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2015, 17:00:52
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows 1280x800

Re: Tworzenie gry przeglądarkowej

Post autor: gregorro2 »

Tak, mnie też się wydaje, że dobrym wyjściem może być znalezienie profesjonalnej firmy i zlecenie jej zrobienia takiej gry, zamiast marnować czas na naukę, a i tak nie ma gwarancji, że będziesz umiał sam ją zrobić na odpowiednim poziomie. To nie jest takie łatwe jakby się wydawało.
ODPOWIEDZ