prosba o pomoc

Wszystko o HTML, XHTML, XML, CSS.
jaro80
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2013, 09:02:51
Strona na CBA.pl: dluto.cba.pl
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows

prosba o pomoc

Post autor: jaro80 »

Czy mógłby ktos mi pomóc w tym temacie http://www.cba.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=23557
Zadaje pytanie tutaj, bo może w tym temecie szybciej znajdzie, niż w w dziale w którym założyłem ten temat
pozdrawiam
Awatar użytkownika
piwo
Posty: 673
Rejestracja: 13 lip 2010, 16:13:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: prosba o pomoc

Post autor: piwo »

żebyscie mi powiedzieli jakie oprogramowanie mam zacząć rozpracowywać, w którym kierunku szukać
Zanim ktoś odpowie Ci na pytanie jakie oprogramowanie by najlepiej pasowało do tego opisu,
zacznij szukać w kierunku jakichś kursów HTML i CSS,
bo będzie Ci to potrzebne w celu uzyskania takiego efektu graficznego
Jest to proste do zrobienia ale "żeby ugotować jajko trzeba przynajmniej wiedzieć gdzie jest kran".

Na co powinieneś zwrócić uwagę w tym HTML i CSS to naprawdę podstawy,
(nie musisz od razu być wirtuozem, wystarczy że będziesz umiał się po tym poruszać)
czyli że
- są tagi które mają początek i koniec np. <span></span>
- że można dodawać im parametry <span class="blabla"></span>
- że można im dodawać style (to jak wizualnie wyglądają) <span style"color: blue;"></span>
- że są to bloki które mogą zawierać się jeden w drugim <span><b></b></span>
- co to jest model pudełkowy.

Jak nauczysz się jak używać tych tagów, wgrać to na serwer, wyświetlić w postaci strony w przeglądarce,
poprawić/zaprojektować aby wyglądało tak jak chcesz, to możesz zacząć się zastanawiać 'jakie oprogramowanie'.

Podpowiem Ci już teraz, (co zrozumiesz po 'rozejrzeniu się po HTML i CSS')
że żeby uzyskać taki efekt wystarczy wstawić obrazek w tło,
i 3 <div> zawierające kurtyny, które to <div> można wypozycjonować do lewej, górnej i prawej krawędzi przeglądarki.

Gdybyś dodatkowo znalazł jakiegoś maestro od jQuery (to już bardziej zaawansowane i na razie nie namawiam, skup się na HTML)
to mógłby Ci napisać żeby kurtyny po kliknięciu w linka zasłaniały się i odsłaniały.
(Jako przykład zasłaniania kurtyn w JQuery $('kurtyna').switchClass( "zaslonieta", "odslonieta", 1000, "easeOut" );
co powoduje płynne, animowane przejście z jednego CSS do innego - zasłonięta i odsłonięta).
{$signature}
jaro80
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2013, 09:02:51
Strona na CBA.pl: dluto.cba.pl
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Windows 1920x1080

Re: prosba o pomoc

Post autor: jaro80 »

dzięki za odpowiedź, znalazłem sobie taką stronkę i przestudiuje ją. Wgrałem sobie oprogramowanie php-fusion i na razie wyszło mi cos takiego Obrazek z poziomu panelu administacyjnego wgrałem baner (na rys. 1) i chciałbym żeby był prawie na całą szerokosc strony i 1/4 wysokosci licząc od góry w dół. Zakładki które są oznaczone na rys.2 mogłby by pozostać i tylko jeszcze chciałbym zmienić kolor tła rys 3. Czy do tego co chce zrobić muszę też poznań język html css?
byłby wdzięczny za taką jeszcze odpowiedz
Awatar użytkownika
piwo
Posty: 673
Rejestracja: 13 lip 2010, 16:13:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: prosba o pomoc

Post autor: piwo »

Szybki jesteś widzę.
Czy do tego co chce zrobić muszę też poznań język html css?
Jak najbardziej, właśnie do tego, CSS aby wiedzieć 'jak' , HTML żeby wiedzieć 'gdzie'.

Widzę że używasz Chrome, to naprowadzę Cię jeszcze bliżej.

Wciskasz CONTROL+SHIFT+I następnie, wybierasz tą lupkę na dole i wskazujesz element który Cię interesuje.
Wtedy zobaczysz po lewej stronie HTML tego obiektu a po prawej jego CSS (czyli szerokość, kolor, itd)
(po prawej stronie w CSS, po przewinięciu na sam dół zobaczysz też model pudełkowy)

Tam na żywo możesz 'wyrzeźbić' dany element strony (czyli np tak jak chcesz ten obrazek na całą szerokość),
i właśnie do tego potrzebujesz chociaż podstawowej wiedzy o tagach HTML, modelu pudełkowym, i CSS.

Jak już 'wyrzeźbisz' dany element tak że odpowiada Ci jego wygląd możesz te zmiany wprowadzić na stałe w pliku CSS
szablonu swojej strony.
{$signature}
ODPOWIEDZ