Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Explorer

Wszystko o HTML, XHTML, XML, CSS.
Galakar
Posty: 71
Rejestracja: 14 cze 2011, 10:06:37
Strona na CBA.pl: acf.cba.pl
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows

Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Explorer

Post autor: Galakar »

Witam.

Mam ostatnio drobny problem. Pracuję nad modyfikacją strony (czas zrobić porządek, bo obecnie mam niezły bardak) i staram się dopasować nowy wygląd do wszystkich przeglądarek. FF, Opera i Chrome działają bez zarzutu (na Safari jeszcze nie sprawdzałem), niestety Internet Explorer 9 nie chce tego wyświetlić.

Wydaje mi się że błąd leży w zdefiniowanej w CSS liście. Ten fragment kodu wygląda następująco:

Kod: Zaznacz cały

ul {
    list-style-type: none;
    margin: 0;
    padding: 0;
    overflow: hidden;
    }
li {
    float: left;
    } 
Adres strony to: http://acf.cba.pl/Test/news.php .

Teraz pytanie, da się to jakoś naprawić? Może poprzez dodanie odpowiedniego quirksa (choć niby już jeden stosuję). Jeśli nie, to da się zmusić jakoś przeglądarkę aby w przypadku IE wyświetlała inny skrypt (prostszy, który na niej wyświetla się prawidłowo)?

Dziękuję za wszystkie uwagi oraz porady.
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Re: Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Expl

Post autor: Piotr GRD »

Zdaje się, że to jest problemem dla IE:

Kod: Zaznacz cały

a.menu { display:block; }
Nie testowałem na IE9, bo nie mam, nie używam IE wcale. Ale dla domyślnego w instalacji Windowsa XP IE6 działa, gdy usunę powyżej zacytowany wpis, elementy menu układają się poziomo obok siebie. A dla Fx3.6 brak tego nie stanowi różnicy. Nie do końca rozumiem po co w ogóle dałeś to display:block; dla <a>, jeśli i tak te elementy są pojedynczo każdy w osobnym <li>.
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Galakar
Posty: 71
Rejestracja: 14 cze 2011, 10:06:37
Strona na CBA.pl: acf.cba.pl
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

Re: Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Expl

Post autor: Galakar »

Hmmm, usunąłem z:

Kod: Zaznacz cały

a.menu:link,a.menu:visited
display: block;

Niestety nadal nie wyświetla się dobrze. Sam IE nie używam również, ale nie mogę nakazać innym używania takiej przeglądarki jak ja chcę, bo nie potrafię zoptymalizować kodu.
Awatar użytkownika
piwo
Posty: 673
Rejestracja: 13 lip 2010, 16:13:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Expl

Post autor: piwo »

Galakar pisze:Hmmm, usunąłem
Ja swego czasu robiłem rozpoznanie z którego wynika że większość użytkowników używa nowoczesnych
przeglądarek a archaiki giną z szybkością światła (ostatnie IE8 i niższe są jeszcze na nielicznych windows XP
które ostatecznie zostanie porzucone w 2014) dlatego zamiast bawić się w rezygnowanie z CSS3,
i całej reszty i dostosowywanie strony do ery komputera łupanego z roku 1998 i windows 95
przekierowuje wszystko co jest Mozilla/4 i niżej na stronę która informuje użytkownika że
używa mocno przestarzałej przeglądarki i powinien wreszcie zaopatrzyć się w nowszą przeglądarkę.
Zwłaszcza że wybór jest duży, przeglądarki są darmowe, a ich ściągnięcie i zainstalowanie trwa 3 minuty
a m!crosoft osobiście już lata temu olał wszystkie przeglądarki poniżej IE9
i robi wszystko co w jego mocy aby ludzie je wreszcie porzucili i przenieśli się na co najmniej Windows 7.

- Google Chrome i Firefox używa 85% użytkowników i ich liczba rośnie.
- Internet explorer 15% użytkowników i spada.
{$signature}
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Re: Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Expl

Post autor: Piotr GRD »

[offtopic]
@ piwo
Galakar pisze o zachowaniu IE9, więc do niego Twoje słowa chyba nie są trafione.

A np. mnie nie przekonasz do używania nowszej przeglądarki z powodu:
- preferuję Firefox - z niczyimi preferencjami nie wygrasz monitem o zainstalowanie innej przeglądarki, prędzej taka osoba zrezygnuje z odwiedzania Twoich stron; z tego względu zalecam co najwyżej nienachalne wyświetlenie ostrzeżenia, że strona może nie wyglądać tak jak należy, ale umożliwić jej przeglądanie mimo wszystko bez przekierowań na specjalne strony tylko z ostrzeżeniem dla starych przeglądarek, chyba że nie zależy Ci na tych niewielu "przestarzałych" odwiedzających;
- wybrałem wersję dość starą 3.6 (i tu już chyba jestem jednym z nielicznych wyjątków) jako kompromis pomiędzy tym, aby większość nowoczesnych stron jeszcze działała, a pomiędzy w miarę rozsądnym zużyciem pamięci i innych zasobów z racji posiadania przeszło 10-letniego sprzętu i braku finansów na nowszy (uważam że to, iż zwykła przeglądarka internetowa wymaga więcej pamięci i CPU niż taki 10 lat temu sprzęt był w stanie zaoferować jest przesadą współczesnych programistów, ba! zwykły kalkulator na Windows XP potrzebuje ponad 3MB pamięci, podczas gdy program o tej samej funkcjonalności kiedyś na Amidze 600 w Workbench 2.0 potrzebował kilkadziesiąt czy też sto kilkadziesiąt kilobajtów - skąd aż taka różnica? to tylko kalkulator!). Istnieją też osoby, które nie potrafią nic zaawansowanego na komputerze zrobić i używają tego, co im ktoś kiedyś na tym komputerze kilka lat wstecz zainstalował.

[/offtopic]


@ Galakar
Więcej na chwilę obecną nie pomogę.

Zaproponować mogę analizę 'krok po kroku". Czyli stworzenie strony tylko z <ul><li><a> i CSS wymaganym dla tych elementów, sprawdzenie czy działa i dopiero potem "dobudowywanie" pozostałych elementów wokół (lub dodawanie kolejnych wpisów CSS) aż do momentu, kiedy jeden z nich "zepsuje" efekt.

Na pocieszenie dodam: IE10 zdaje się wyświetlać to według oczekiwań.
Linki tymczasowy, po kilku dniach zniknie:

Kod: Zaznacz cały

http://browsershots.org/screenshots/ff896ef9dde6bc117a5bcf01c8e7c215 
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Awatar użytkownika
piwo
Posty: 673
Rejestracja: 13 lip 2010, 16:13:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Expl

Post autor: piwo »

Ależ Firefox 3.6 nie jest przestarzałą przeglądarką :wink:
Wysyła User-Agent 'Mozilla/5' i obsługuje wszystkie cudeńka takie jak border-radius, box-shadow i gradienty

Nie data czy numer wersji decydują tylko możliwości.
Sam jestem zwolennikiem tezy że kiedyś robiło się dużo lepsze i wydajniejsze programy niż dzisiaj
(i często takie preferuje) bo taki przykładowy 'nowoczesny' program-kalkulator potrzebujący
4-core, chłodzenia w postaci 5ciu lodówek, 7 wersji cośtam framework i 32 Giga pamięci
(żeby się te frameworki zmieściły) żeby policzyć 2+2 to jest żenada i facepalm.

Co do IE, to jest on niestety chyba jedyną przeglądarką przy której trzeba się wyjątkowo napocić
bo m!crosoft zamiast podążać za wytycznymi W3C bierze swoje reguły z kosmosu.
{$signature}
Venite
Obsługa CBA
Posty: 3197
Rejestracja: 18 lut 2011, 08:01:57
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Mini 360x503

Re: Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Expl

Post autor: Venite »

Żeby tylko x kosmosu...
A nie ma jakiejś alternatywnej konstrukcji strony? Jeśli jest inny sposób, to można użyć komentarza wytycznych dla ie "if ie" (nie pamiętam dokładnie, polecam google) i dodać osobny fragment na wyświetlenie tego. Przynajmniej takie rozwiązania widziałem gdzie indziej. Ale alternatywy dla display: block nie znam...
Czy wiesz, że:
  • W Panelu CBA w sekcji "wsparcie" jest dedykowany system ticketów (obsługi technicznej)
  • Odpowiadamy na Forum oraz na adres mailowy obsluga(malpa)cba.pl
  • Jesteśmy również na Facebooku! Znajdź nas na facebook.com/hostingcba | cba.pl
W czym jeszcze możemy pomóc?
Awatar użytkownika
piwo
Posty: 673
Rejestracja: 13 lip 2010, 16:13:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows

Re: Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Expl

Post autor: piwo »

@Galakar
...widzę że masz tam takie coś w wyglad.css

Kod: Zaznacz cały

a.menu:link, a.menu:visited {
    background-color: #505050;
    color: white;
    font-family: "Comics San",cursive,sans-serif;
    font-size: 14pt;
    font-weight: bold;
    padding: 7px;
    text-decoration: none;
    text-transform: uppercase;
    width: 100%;
}  
to usuń z tego width: 100% i powinno być ok.

@Venite
oooo~ lato widzę idzie bo zaczyna się zielenić :D Gratuluję.

//Venite: dzięki ;)
{$signature}
Galakar
Posty: 71
Rejestracja: 14 cze 2011, 10:06:37
Strona na CBA.pl: acf.cba.pl
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1280x1024

Re: Dopasowanie wyglądu strony do przeglądarki Internet Expl

Post autor: Galakar »

Wielkie dzięki piwo. Zadziałało, nadal pod innymi przeglądarkami wyświetla się lepiej, ale przynajmniej pod IE już nie straszy.
ODPOWIEDZ